KAM PIEVĒRST UZMANĪBU IEGĀDĀJOTIES DZĪVOKLI JAUNAJĀ PROJEKTĀ

Dzīvokļu pārdošanas / rezervācijas “bums” ir kārtīgi sašķobījis arhitektu izpratni par to, kas ir loģisks, pārdomāts, ergonomisks un drošs dzīvokļu / ēku plānojums. Šobrīd izskatās tā, ka galvenais ir fiksi uzmest plānojumu un tad tam pievienot pāris 3D vizualizācijas, lai dzīvokļus var sākt rezervēt, no sērija – ne jau man tur dzīvot!

Tapēc šeit – zemāk ir dažu faktoru uzskaitījums, kuriem pievērst uzmanību pirms iegādādāties dzīvokli kādā no “daudzsološajiem” jaunajiem projektiem, jo dzīvokļa plānojuma risinājumam jābūt pārdomātam, ergonomiskam, loģiskam un drošam.  Ja nēesi pārliecināts par dzīvokļa plānojumā piedāvātajiem risinājumiem – konsultējies ar neatkarīgu arhitektu.

Būtiski / Kam pievērst uzmanību:
1.Ēkas koplietošanas telpās, katrā stāvā, ir jābūt paredzētām atsevišķām telpām bērnu ratiņu novietošanai. Velosipēdu novietnes un apkopējas telpas ēkā var tikt izvietotas atbilstoši plānotajam stāvu skaitam. Bet pievērs uzmanību vai šādas telpas vispār ir ieplānotas.

2.Visām jaunbūvēm Latvijā pēc LR likumdošanas ir jāatbilst faktiski 0 (nulles) energo effektivitātes prasībām, līdz ar to šis aspekts nevar tikt minēts, kā bonuss vai dzīvokļa cenu ietekmējošs faktors.

3.Trepju telpā uzrādīto druvju vēršanās virzieni, izejai no dzīvokļiem, nedrīks pārklāties vai kāda veidā aizšķērsot / bloķēt izeju no cita dzīvokļa.

4.Durvju vēršanās virzieni dzīvoklī nedrīskt bloķēt / aizšķērsot pārvietošanos pa dzīvokli. Plānojumu risinājumiem jāatbilst visām ugunsdrošības prasībām. Pat ja projekts ir saskaņots un ēka nodota ekspluatācijā, pārliecinies, ka plānojums ir drošs un pārvietošanās, piemēram pa 3-5 istabu dzīvokli ir pārdomāta, ņemot vēra neparedzētu / trauksmes situāciju.

5.Priekšnamā / ieejas vestibilā jābūt vietai virsdrēbju novietošanai. Priekšnama minimālais platums 1,4m.

6.Ja mazam dzīvoklim ir balkons / terase, kura ir ar tādu pašu kvadratūru kā kāda no telpām, tad jautājums, kas ir būtiskāks faktors – vairāk dzīvojamās platības, jeb ideja par tēju uz lielas terases mazā dzīvoklī.

7.Telpas nemēdz pārdalīt ar caurstaigājamu tranzīta ceļu, ja plānojums ir pārdomāts un loģisks.

8.Vienistabas dzīvoklis ir tāda telpu grupa, kur papildus dzīvojamajai istabai ir viena guļamistaba, bet vienas telpas dzīvoklis, kurā ir apvienotas vairākas dzīvošanai paredzētas funkcijas ir “Studio” tipa dzīvoklis.

9.Normāla izmēra guļamistaba, kurā ir divguļamā gulta sākās no min. 12m2 (pats minimums). Jebkurš cits piedāvājums zem 12m2 ir telpa vienguļamās gultas izvietošanai.

10.Papildus guļamistabai, istabām, virtuvei – virtuves zonai, sanmezglam ir svarīgi tas vai dzīvokļa plānojumā ir paredzēta darba vieta / vieta darba galdam.

11.Sienām viena dzīvokļa ietvaros ir jāatbilst skaņas izolācjias prasībām, kuras ir min. 46 Db starp telpām viena dzīvokļa ietvaros. Kapēc!? Tapēc, lai Jūs justos kofortabli un nebūt, sēžot dzīvojamajā istabā, jādzird, kas notiek sanmezglā.

12.Ja starpsienas, viena dzīvokļa ietvaros, ir no ģipškartona, tad vēlams, lai ģipškartons būtu divās kārtās, jo padomājiet paši, ko gan var piestiprināt pie ģipškartona vienā kārtā – 12.5mm.

13.Visi Teksti par mierpilno apkārtni, saskanīgajām kaimiņu attiecībām, ģimenes vērtībām, tējas dzeršanu uz terases kamēr saule riet nevar būt svarīgāki par telpu plānojumu. Cept “barbekju” nopirktā dzīvokļa pie-mājas teritorijā varēs vienmēr – izmaiņas neloģiska dzīvokļa plānojumā būs jāsaskaņo atsevišķā kārtā par atsevišķu samaksu.

14.Atbildes par ēkas / telpu plānojumu risinājumiem Jums ir jāsaņem no tieši no tā cilvēka, kurš piedāvā šo dzīvokli pārdošanai. Ja viņš nav spējīgs sniegt skaidrojumus un norāda, ka uzdos jautājumus arhitektam, tad šis cilvēks nav ne mazākā lietas kursā par produktu, kuru viņš piedāvā un nevar tikt uzskatīts par kompitentu savā jomā un tālāka pārdošanas procesa vrizībā.

15.Rezervējot dzīvokli noskaidrojiet, kurš uzņemsies apmaksāt to laiku gadījumā, ja ēkas plānotais realizācijas termiņš tiks pārlikts un Jūs nevarēsiet realizēt ievākšanos savā dzīvoklī noteiktajā datumā.

16.Pārliecinieties, ka pie dzīvokļa rezervācijas ēkai ir izstrādāts un saskaņots pilns tehniskais būvprojekts un saņemta atzīme par projektēšanas nosacījumu izpildi, kā arī saņemta atzīme par būvniecības uzsākšanas nosacījumu izpildi.  Apliecinājumiem par šo nosacījumu izpildi ir jābūt pieejamiem un uzrādāmiem elektroniski PDF failu formātos.

17.Ja ēkai ir saskaņots pilns tehniskais būvprojekts tad tā Ģenerālplānam, Teritorijas risinājumiem, Arhitektūras daļai, Būvkonstrukciju daļai ir jābūt pieejamām pilnā pajomā PDF formātā.

18.Nekutrējaties un nebaidaties pieprasīt pilnīgi visu informāciju par ēku, kurā Jūs plānojat iegādāties dzīvokli, jo ja viss ir atbilstoši LR likumdošanai un veikts pārdomāti, tad pārdevējam nevajadzētu būt nekādām problēmām Jums nodrošināt visu informāciju līdz pat būvkonstrukciju risinājumiem.

19.Ja kaut kas no saņemtās informācijas pār ēku / telpu grupu / plānojumu / arhitektūras un būvkonstrukciju risinājumiem nav skaidrs un pārdevējs nevar sniegt Jums saprotamu skaidrojumu, nebaidaties vērsties konsultācijās pie neatkarīga būvpseciālista / arhitekta.

20.Nepieņemiet par pašsaprotamu, ja dzīvokļa pārdevējs saka, ka visu jau var izmainīt un atkoriģēt pēc tam! Visam ir jābūt tā kā nepieciešams / atkoriģētam un atbilstoši LR likumdošanai pirms Jūs pērkat / iegādājaties dzīvokli un maksājat par to no 1500 – 2000 EUR m2.

Site Language »